Czy leczenie niepłodności nie jest za często nadużywane? Wyniki analizy leczenia pacjentów z 25 klinik niepłodności

20 Luty 2017

W ostatnich latach zastosowanie technik wspomaganego rozrodu wzrosło wielokrotnie. Procedury te są bezpieczne, skuteczne, powstało jednak pytanie, jak często są nadużywane. Wielokrotnie brak danych na temat konkretnych wskazań do zastosowania technik wspomaganego rozrodu, w ostatnich latach nie zwiększyła się także skuteczność tych metod leczenia mierzona wskaźnikiem odsetka porodów na cykl terapeutyczny. Dlatego ważne stało się wyodrębnienie grupy par, u których można zastosować postawę wyczekującą, tzn. u których nie ma bezwzględnej konieczności do zastosowania ART.

Wiadomo, że zastosowanie strategii wyczekującej u par starających się o potomstwo spotyka się z oporem, zarówno ze strony lekarzy leczących niepłodność, ze względu na niewielką wiedzę na temat wskaźników prognostycznych modeli postawy wyczekującej, jak i ze strony pacjentów, którzy nie rozumieją istoty naturalnej koncepcji i dążą do podjęcia leczenia. Dlatego ważne jest zastosowanie odpowiedniej strategii w celu zminimalizowania nadużywania technik wspomaganego rozrodu.

Analizie poddano wyniki z 25 klinik leczenia niepłodności, przy czym wzięto pod uwagę jedynie pary z niepłodnością niewyjaśnionego pochodzenia, mające dobre rokowanie co do naturalnej koncepcji.

Wykazano, że ponad 30% pacjentów z niepłodnością niewyjaśnionego pochodzenia, u których można było zastosować postawę wyczekującą ze względu na dobre wskaźniki prognostyczne, poddano niepotrzebnie leczeniu metodami wspomaganego rozrodu, tzn. w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia diagnostyki. Nadużywanie technik ART było spowodowane niewłaściwą diagnostyką kwalifikacji par do zastosowania postawy wyczekującej. Dotyczyło to głównie par, które długo starały się o potomstwo. Przeprowadzona analiza porównawcza dotycząca wskaźnika ciąż wykazała brak różnic między postawą wyczekującą a zastosowaniem technik wspomaganego rozrodu.

Konkludując — techniki wspomaganego rozrodu są bardzo często nadużywane w przypadkach niepłodności niewyjaśnionego pochodzenia, szczególnie w przypadku par długo starających się o potomstwo. Przyjęcie postawy wyczekującej przez 6 miesięcy charakteryzuje się taką samą skutecznością jak zastosowanie technik wspomaganego rozrodu. W związku z tym istnieje potrzeba opracowania dobrych algorytmów diagnostycznych i prognostycznych, które pozwoliłyby na zakwalifikowanie pary i zastosowanie odpowiedniego postępowania.

Źródło: Fam K. i wsp. Overtreatment in couples with unexplained infertility. Human Reproduction 2015; 30: 71–80.